Jak wybrać odpowiedni stół konferencyjny – kompletny poradnik

Każda firma powinna posiadać salę konferencyjną do spotkań biznesowych. Dobrze wyposażona sala konferencyjna stawia nas w odpowiednim świetle wobec gości czy potencjalnych klientów. Znacząco też ułatwia rozmowy, szkolenia oraz prowadzenie konferencji. Stół konferencyjny to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w sali, który powinien być starannie dobrany. O czym warto pamiętać, szukając idealnego mebla?

Dopasuj stół do stylu aranżacji biura

Mogłoby się wydawać, że wygląd stołu to drugorzędna sprawa, niemniej w przypadku biura ma to ogromny wpływ na wizerunek firmy. To, w jak urządzonym pomieszczeniu przyjmujemy gości, może wiele mówić o prestiżu i pozycji naszej firmy na rynku.

Dlatego walory estetyczne pod względem stylu i kolorystyki stołu są bardzo istotne. Powinien on być dopasowany do reszty wyposażenia sali. Najlepiej, gdy całe umeblowanie należy do jednego kompletu – wtedy całość wygląda estetycznie oraz profesjonalnie.

Owalny stół konferencyjny
Dobierając stół konferencyjny do biura, dopasuj go do obecnego stylu aranżacji

W kwestii aranżacji sali konferencyjnej znaczenie ma również kształt stołu. Ma to bezpośredni związek z ergonomią całego pomieszczenia. Źle dobrany kształt stołu konferencyjnego może optycznie zmniejszyć pomieszczenie, zwłaszcza gdy jest ono niewielkie. Uniemożliwi też swobodne poruszanie się po sali czy zajmowanie miejsca przy stole, co może prowadzić do niezręcznych sytuacji i z pewnością nie będzie świadczyło o profesjonalizmie.

Wymiary pomieszczenia, a stół konferencyjny – składany czy modułowy?

Kolejna ważna kwestia to wymiary pomieszczenia, które ma pełnić funkcję sali konferencyjnej. Wymiary stołów do sali konferencyjnej powinny być takie, aby zapewniać wymaganą liczbę miejsc siedzących oraz umożliwiać swobodę ruchów.

Z myślą o pomieszczeniach, w których planujemy organizować spotkania zarówno kilku, jak i kilkunastoosobowe, stworzono stoły konferencyjne składane oraz modułowe. Umożliwiają one tworzenie wielu różnych układów stołów konferencyjnych oraz ich dowolne łączenie, w zależności od potrzeb.

Stół konferencyjny Salsa
Stoły konferencyjne składane pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń

Możemy uzyskać mały stół konferencyjny w kształcie prostokąta albo większy stół konferencyjny, owalny lub okrągły. Dostępne są także układy w formie litery L oraz U. Nasze stoły modułowe umożliwiają stworzenie miejsc siedzących zarówno dla 8, jak i 80 osób. W kilka chwil można powiększyć lub zmniejszyć konfigurację dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność przechowywania nieużywanych aktualnie modułów, co może być kłopotliwe na niewielkim metrażu biura. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być duży stół składany.

Stoły konferencyjne składane pozwalają zachować nienaganny ład i porządek w sali konferencyjnej. W sytuacji, gdy jednego dnia odbywa się kilka rodzajów spotkań, wymagane jest szybkie i sprawne dostosowanie przestrzeni. Stół składany można w łatwy sposób rozłożyć i złożyć. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w magazynie, więc łatwo go przechowywać.

stoły modułowe
Stoły konferencyjne modułowe to chętnie wybierana opcja przez firmy, z uwagi na możliwość własnej konfiguracji ustawienia

Niemniej składane stoły nie dają takiej swobody w aranżacji sali konferencyjnej jak stoły modułowe. W sytuacji, gdy w firmie dużą część działalności stanowi prowadzenie szkoleń i konferencji, istotne jest, by układ stołów idealnie dopasować do wydarzenia, liczby osób i indywidualnych potrzeb.

Stoły składane nie dają takiej możliwości – można je jedynie dostawić, aby było więcej miejsc siedzących, lecz bez zmiany układu. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli stołów konferencyjnych składanych, jak i modułowych, dostosowanych do niestandardowych rozwiązań.

Stół konferencyjny to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stół konferencyjny składany czy modułowy, owalny czy prostokątny, musimy uwzględnić jego funkcjonalność podczas spotkań. Powierzchnia blatu powinna być na tyle duża, aby móc swobodnie przeglądać dokumenty. Powinien on znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby uczestnicy spotkania mogli czuć się przy nim wygodnie oraz siedzieć w prawidłowej pozycji.

Stół konferencyjny Boston dla 10 osób
Stół konferencyjny służy głównie do pracy, ale powinien także posiadać wysokie walory estetyczne

W sali konferencyjnej nie może również zabraknąć dostępu do źródeł zasilania, dlatego doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne stoły konferencyjne z gniazdami elektrycznymi, mediaportami oraz przepustami na kable. Pozwolą one wygodnie podłączyć urządzenia elektroniczne, na przykład laptop, ale również rzutnik czy router udostępniający Internet dla uczestników spotkania.

Wygodny i funkcjonalny stół konferencyjny powinien również umożliwiać różne sposoby aranżacji. Inaczej bowiem powinny być ustawione stoły podczas szkolenia, gdy duża jego część polega na wyświetlaniu materiałów na ekranie, a inaczej podczas obrad, gdy uczestnicy powinni widzieć siebie nawzajem oraz dobrze się słyszeć.

W małych pomieszczeniach stoły modułowe i składane umożliwiają szybką i sprawną zmianę ustawienia i dostępnych miejsc siedzących, zachowując przy tym estetykę i ergonomię wnętrza.

Stoły konferencyjne – opcja dla wymagających

Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli stołów konferencyjnych, czasami nie spełniają one potrzeb klientów. Wtedy warto sięgnąć po opcję wykonania stołów konferencyjnych na wymiar.

To idealne rozwiązanie, gdy sala konferencyjna ma nietypowy kształt i rozmiar, przez co ustawienie w niej tradycyjnego stołu nie jest możliwe. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie stworzyć wnętrze sprzyjające nauce czy naradom, warto wybrać meble wykonane na wymiar, uwzględniające indywidualne preferencje.

Wybierając stoły konferencyjne na wymiar, mamy pewność, że będą funkcjonalne, wygodne i estetyczne. Całe wnętrze będzie prezentować się bardzo profesjonalnie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy w oczach gości.